دوشنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۸
معماری
خانه / اطلاع رسانی / استعدادیابی / روش ها و تست های استعدادیابی

روش ها و تست های استعدادیابی

در دوره ای زندگی می کنیم که زمان ارزش بسیار بالایی برای همه انسانها دارد،ما برای یادگیری زمان قابل توجهی می گذاریم اگر در آن زمینه استعداد داشته باشیم زمان کمتری از ما می گیرد.

استعدادیابی در سنین پایین این فرصت را فراهم می کند تا شخص از ابتدا بر روی تخصص مورد علاقه و استعداد خود کار کرده و در جوانی بجای کسب دانش مقدماتی در حوزه مربوطه یک متخصص تمام عیار باشد.

در جهان روش های مختلفی برای استعدادیابی در حال اجرا می باشد که ما در این مقاله به تعدادی از روش ها اشاره می نماییم.

استعدادیابی به روش جانسون اوکانر:

آقای جانسون اوکانر متولد سال ۱۸۹۱ هستند که فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه هاروارد هستند و همینطور توی زمینه ی ریاضیات و ستاره شناسی هم بسیار متبحر بودند اما مسیر زندگی و شغلی ایشون، آقای اوکالر را به سمت صنعت و کارخانه ی جنرال الکتریک رسوند و در واحد مهندسی برق جنرال الکتریک مشغول فعالیت شدن، ایشون در سال ۱۹۲۲ به عنوان مهندسی انسانی کار استعدادیابی کارمندان جنرال الکتریک رو شروع کردند.

تئوری جانسون اوکانر این بود که هرکسی کاری را انجام دهد که عاشقانه آن را دوست دارد. او با مدیران بالا دستی جنران موتورز وارد مذاکره شدند و آن را مجاب کردند که کارمندان در جایگاهی به کار گرفته شوند که احساس بهتری دارند و آدم های موثرتری هستند پس در نتیجه محیط کار پویاتری خواهند داشت که نتیجه آن خروجی بهتر و بیشتری در مجموعه جنرال موتورز خواهد بود..

آقای اوکانر استعدادیابی را برای بزرگسالان در زمینه استعدایابی شغلی به کار بردند.

استعدادیابی به روش هوارد گاردنر :

هوارد گاردنر از جمله روانشناسان مطرح معاصر است که ضمن تدریس در دانشگاه هاروارد، مدیریت پروژه صفر این دانشگاه را هم برای ایجاد تحول در نظام آموزش آکادمیک بر عهده دارد.

هوارد گاردنر که اکنون هشتمین دهه‌ی زندگی خود را می‌گذراند برای مخاطبان عام بیشتر به واسطه‌ی نظریه هوش چندگانه شناخته شده است.

بر این اساس،‌ او بحث هوش چندگانه یا Multiple Intelligences را مطرح می‌کند و پیشنهاد می‌کند که هوش های انسانی را در هشت گروه طبقه بندی کنیم:

Musical / Rhythmic (موسیقی و ریتم)
Visual / Spatial (دیداری – فضایی)
Verbal / Linguistic (کلامی – زبانی)
Logical / Mathematical (منطقی – ریاضی)
Bodily / Kinesthetic (بدنی – جنبشی)
Interpersonal (درون فردی)
Intrapersonal (بین فردی)
Naturalistic (طبیعت گرایی و درک طبیعت)

این مقاله در حال بروزرسانی می باشد…

درباره ی مدیرسایت

همچنین ببینید

کتاب های پرورش هوش

فروش کتاب های پرورش هوش

اکثر والدین اعتقاد دارند که کودک چند ساله و حتی چند ماهه ی آنها بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس